Psychologią sportu zajmuje się psycholog sportu?

Okołoolimpijskie dyskusje na temat sportowych wyników – tych oczekiwanych, uzyskanych lub nie – często dotyczą przygotowania mentalnego. Można odnieść wrażenie, że zazwyczaj wiążą się z rozczarowaniami. Kibice, zwodnicy, trenerzy nierzadko porażki tłumaczą jakimiś niedostatkami w formie mentalnej. Niestety nie zawsze przekłada się to na potrzebę zmian i jej właściwą realizację w kontekście kolejnych startów.
Zawodnik, trener, menedżer potrzebuje konkretnej wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, w szczególności psychologii sportu. Korzystanie z jej dorobku stało się bezdyskusyjnym elementem szkolenia sportowego. To oczywiście teoria. Praktyka pokazuje, że wygląda to różnie.
Świadomość wartości psychologii sportu w ostatnich latach rośnie. Razem z tym trendem pojawia się coraz więcej specjalistów z tego zakresu. Brak odpowiednich regulacji formalnych w środowisku, a być może raczej brak dostatecznej znajomości tych istniejących sprawia, że psychologami sportowymi czasami mianują się osoby nie posiadające odpowiednich kompetencji, czy kierunkowego wykształcenia. Zdarza się, że prezentowane przez nich koncepcje, pokazują niezrozumienie pewnych definicji/teorii psychologicznych.
Doceniając zaangażowanie i dobre intencje tych osób warto zauważyć, że psychologią sportu zajmują się psychologowie sportu. Zdobywają oni kierunkowe wykształcenie, szkolą się, pracują. Ich zawodowe przygotowanie i osiągnięcia pozwalają między innymi na zdobywanie formalnych stopni – nominacji psychologów olimpijskich Polskiego Komitetu Olimpijskiego i/lub na wpisanie na listę rekomendowanych psychologów sportu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
To taka refleksja, która być może zwróci uwagę niektórych osób na konieczność weryfikacji kwalifikacji osób – specjalistów w określonej dziedzinie. Ciekawe, że takich tematów nie ma potrzeby poruszać przy rezerwacji wizyty u lekarza sportowego czy dentysty.


Ten wpis został opublikowany w kategorii PsychologSportu.pl. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.